Amlux

świadczymy usługi utrzymania czystości...
i wszystko w porządku...

Kilka słów o sprzątaniu osiedli mieszkaniowych

Wszyscy cenimy sobie ładną i zadbaną przestrzeń. Dobrze utrzymane trawniki i zieleńce, ładna, atrakcyjnie wyglądająca roślinności, uprzątnięte ścieżki i chodniki to czynniki, które bardzo podnoszą komfort mieszkańców każdego osiedla. Podobnie rzecz się ma w przypadku zadbanych i czystych korytarzy, klatek schodowych i wind. Osiągnięcie tak dobrego efektu wymaga jednak bardzo dużego nakładu pracy i posiadania sporej ilości specjalistycznego sprzętu. Takim zapleczem dysponują wyspecjalizowane firmy zajmujące się sprzątaniem osiedli mieszkaniowych. Zobaczmy, jaki zakres usług mogą zapewnić i jakich rezultatów można się spodziewać po ich pracy.

Sprzątanie osiedli mieszkaniowych obejmuje zwykle trzy najważniejsze obszary. Jest to utrzymanie w odpowiednim stanie terenów zielonych, zajmowanie się czystością w częściach wspólnych budynków mieszkalnych oraz wykonywanie bieżących drobnych napraw i konserwacji. Każde z tych zadań składa się z całkiem pokaźnego pakietu różnych zadań. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Utrzymanie terenów zielonych

Utrzymanie terenów zielonych to wiele czynności, które trzeba wykonać w różnych porach roku. W sezonie letnim i wiosennym to przede wszystkim dbanie o roślinność: podlewanie trawników i krzewów, pielenie oraz nowe nasadzenia. Często konieczne jest przycinanie gałęzi oraz strzyżenie trawników i pielęgnacja żywopłotów. Na jesieni pierwszoplanowe staje się uprzątanie opadających liści. Zima to z kolei konieczność odśnieżania całego terenu. Trzeba zadbać o to, by chodniki nie były zaśnieżone lub oblodzone. Konieczne może być usuwanie śniegu zalegającego na dachach budynków i bezpieczne strącanie sopli. Niezależnie od pory roku teren musi być również uprzątnięty a trawniki zgrabione.

Czystość części wspólnych

Klatki schodowe, korytarze, wejścia do budynków, windy i wszystkie inne pomieszczenia wspólne muszą być przez cały czas regularnie zamiatane i myte. Trzeba dbać nie tylko o usuwanie nanoszonego zimą piachu i błota, ale również o usuwanie śmieci czy mogących się przecież zdarzyć celowych zabrudzeń. W budynkach trzeba również myć okna, a także dbać o stan drzwi i przegród wewnątrz budynku.

Bieżące naprawy i konserwacje

Dbanie o sprawne funkcjonowanie wszystkich elementów budynków to także naprawa rozmaitych drobnych usterek od niedomykających się drzwi do klatki, po zepsutą klamkę do okna na korytarzu. Trzeba także dbać o stan oświetlenia części wspólnych oraz o prawidłowe działanie różnych instalacji, np. domofonów czy automatycznych włączników światła.